MUTFAK 93
Türk Mutfağı ve Et Restoranı
Tel: 0850 393 25 25
Adres:
Egemenlik Mahallesi, 6089 Sokak No:2
P.K.35070 Işıkkent
Bornova / İzmir
Slide background

Türk Mutfağı ve Et Lezzetleri

BORTAR GROUP'UN 25. SENESİNE ÖZEL, GURME TATLAR RESTORANI

Slide background

Sağlıklı, Doğal, Gurme Lezzetler

Hijyen ve Göz Önünde Bir Mutfakta Üretilen

Slide background

Konsept ve Seçkin Bir Restoran

Toplantı ve Etkinlikleriniz için de;

İzmir Lezzet Duayeni Bortar Group'tan

Lezzet ve Sağlık Dolu Bir Restoran, Mutfak 93
Türk Mutfağının Mangal Et Lezzetleri, Zeytinyağlıları ve En Güzel Sulu Yemekleri
Mutfak 93

Gurme Lezzetler

Bortar Group Türkiye'nin lider toplu yemek üreticisi ve catering firmasıdır. Çeyrek asırdır kurumsal müşterilerine sunduğu yemek üretim ve lezzet yaratma deneyimini, lezzetli ve sağlıklı tatlar arayan herkes ile buluşturmak için Mutfak 93'ü açtı.

Kendimiz Yetiştiriyoruz

Kendimiz PişiyoruzBortar Group, günlük 100 000 kişilik yemek üretebilen dev bir yemek tesisidir. Mutfak 93'ün yemeklerinde kullandığı et ürünleri de, Bortar Group'un sahip olduğu büyük ve küçük baş hayvan besi çiftliklerinden gelmektedir.

Önce Hijyen

Önce SağlıkTürkiye'nin en büyük yemek üretim tesislerine sahip olan ve günde onbinlerce kişiye yemek üreten Bortar Group ve elbette Mutfak 93 için hijyen ve sağlıklı yemek üretimi mutlak bir zorunluluktur.

Mutfak 93 Günlük Menü ve Haberleri Haber postamıza üye olun, günlük yemek menülerimiz ve aktivite haberlerimiz sürekli size ulaşsın.

Tel: 0850 393 25 25
Rezervasyon Yaptırmak için
Mutfak 93 restoranımız, Işıkkent, Bornova, İzmir'de hizmet vermektedir. Normal programında, sabah saat 8.30 ila akşam saat 17.30'a kadar hizmet vermektedir. Bunun yanısıra firma ve kurumların özel toplantı veya kişilerin doğumgünü, nişan ve özel gün yemek isteklerine göre de akşam programı yapılmaktadır.

Mutfak 93 Restoranı, Bornova, Işıkkent'te hizmet vermektedir. Çevreyolunun Işıkkent çıkışına çok yakın konumdadır. Çevreyolundan araç ile geldiğiniz takdirde Bornova merkezine sadece 10 dakika, Karşıyaka merkezine 30 dakika mesafededir.

Bize ister öğlen yemekleri, ister firma toplantı yemekleri, ister özel gün yemekleri için her zaman telefon veya randevu e-posta formumuzdan ulaşıp rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Randevu Alın
Yemek Tarifleri

Arnavut Ciğeri

Arnavut ciğeri doğru yapıldığı takdirde ben hiç ciğer sevmem diyenleri bile baştan çıkaracak bir lezzettir. Hem her öğünde ana yemek olarak rahatlıkla sunulabilir hem öğün aralarında iyi bir ekmek içi yemek ve atıştırmalık olacaktır. Türk mutfağının mezeleri içinde de baş köşede yeri vardır. Mutfak 93 restoranımızda en sevilen ve tercih edilen yemeklerden biridir. Elbette tariflerimiz ile evde de yapabileceğiniz Arnavut ciğerini bir öğlen yemeğinde Işıkkent, Bornova’da ki Mutfak 93 restoranımızda, kendi besi çiftliğimizden gelen etlerimiz ile Türkiye’nin en iyi aşçılarının elinden denemeniz konusunda ısrar ediyoruz. İzmir'in en iyi restoranı diye boşuna Mutfak 93 demediğimizi sizde şahit olacaksınız.

Yemek Tarifleri

Dana Etli Gürcü Kebabı

Beşamel sosun lezzetiyle beraber tadına doyum olmayan dana eti ile yapılan gürcü kebabı, evinizde de zahmetsiz ve keyifli bir şekilde hazırlanacak ana yemektir. Özellikle mevsiminde pişirilir ise bu yemek tarifi, sofrasında özel misafirlerini ağırlayan ve hünerleri ile onları etkilemek isteyen ev sahipleri için ilk tercih olacaktır.

Mutfak 93 Etkinlikleri

İzmir'in En İyi Restoranı, Mutfak 93

İzmir yemek yerleri konusunda, hem sayı hem kalite açısından İstanbul ile yarışabilecek bir iki şehirden biridir. Ve kesinlikle de o listenin başındaki şehirdir. Böylesi bir rekabet doğal olarak lezzet, çeşit, kalite, sunum gibi kriterler de birbirinden farklı mekanların İzmir'de beraber yer almasını sağlamıştır. Restoranların en kötüsünü de en iyisini de İzmir'de hatta aynı sokak içinde dahi bulabilirsiniz. İzmir insanı çok hareketli bir mizaçtadır. Kaliteli de yemek yemeyi sever. Bu sebeple kaliteli yemek mekanı araştırmaktan, bulduktan sonra da oraya gitmekten hiç üşenmez.
Kriterleri de çok net ortaya koymuştur. İzmir insanının yeme alışkanlıkları, beğenileri farklılık gösterse de ortak buluştuğu dışarıda yemek yeme kriterleri kesindir.
Nezih, güzel bir mekan, saygılı çalışanlar ve sağlıklı, muhteşem lezzetli doyurucu yemeklerin olduğu restoranlar.

Bu kriterler içinde de sağlıklı yemek yemek ve yediğinin nereden geldiğini bilmek çok daha önemli hale gelmeye başlamıştır.

Mutfak 93 restoranının arkasındaki güç Bortar Group ise, çok iyi bildiği bu kriterleri toplu yemek üretimi ve catering organizasyon hizmetlerinde 25 senedir uygulayan, kazandığı saygı ve duyulan güven ile her geçen gün daha da büyüyen, Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük toplu yemek fabrikasıdır.

25. Yılına geldiği 2017 yılında kaliteli yemek deneyimini tüm İzmir' de göstermek için, Bortar Group'un yüzü olacak Mutfak 93 restoranını genel merkezinin hemen yanında, Işıkkent, Bornova, İzmir'de hizmete açmıştır.

En İyi Yemek Mekanı

Bu sebeple Mutfak 93 sıradan bir restoran değildir. Günlük yemek üretim kapasitesi 100.000 (Yüz Bin) kişi olan Bortar Group'un tüm bilgi ve deneyimini sergilemek için açtığı yemek yeme deneyimini zenginleştirmek ve geliştirmek amaçlı hizmet veren bir nevi showroom restoranıdır.

Her öğlen yemeği hem çeşit açısından bol, hem kalite açısından eşsiz olması için hazırlanır. Türk mutfağının en güzel lezzetleri, dünya mutfağından da deneyimler katılarak Türkiye'nin en iyi aşçıları tarafından hazırlanır.
Mutfak 93'ün yemek menüsü et yemekleri ağırlıklıdır. Restoranımız, Türk mutfağının üzerine kurulduğu et yemekleri için eşsiz bir deneyim sunmaya kararlıdır.

Düşünün, her gün on binlerce kişiye yemek çıkaran Türkiye'nin en büyük yemek fabrikası Bortar Group bir restoran açmış. Sizce o restoran da bırakın kötüyü, hafif bayat bile bir malzeme olması mümkün müdür?

Günde on binlerce kişiye yemek üretmek çok büyük riskler içerir. Bu sebeple her gün tüm sebze, meyve, bakliyat, et, tavuktan oluşan gıda maddelerinin her biri tek tek gıda mühendislerince defalarca, saat saat, dakika dakika denetlenmeden Bortar Group fabrikalarından içeri dahi giremez. Yemekler hazırlanmadan, pişirilmesine, an an yine gıda mühendislerince denetlenmektedir.

Ve Mutfak 93 restoranı, gıda güvenliği ve kalitesi konusunda titiz ve mükemmel olmayı seçen değil, mutlak zorunda olan Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük yemek fabrikası Bortar Group'un sunum restoranıdır.
Kesim yapılan hayvanlarımız Bortar Group'un “kendi besi çiftliği”de yetiştirilmektedir. Gerçekten, “gerçek katkısız yerli et”tir.

Mutfak 93 restoranın da dünyanın en iyi ekipmanları kullanılır. Her et yemeği kiremit güveç kaplarda, dünyanın en iyi pişirme teknolojisi Rational fırınlarında en az 1 saat pişirilerek hazırlanır.
Tahmin edebilirsiniz ki, en iyi, en taze malzemeler ile Türkiye'nin en iyi aşçılarının hazırladığı yemekleri, Türk mutfağının eşsiz yemek sırrı geleneksel kiremit güveçler ile dünyanın en iyi fırınlarında pişirmek o yemeği kusursuz bir lezzete getirmek demektir.

En İyi Restoran Mutfağı

Mutfak 93 restoranı'nın mutfağı da tüm misafirlerimizin gözü önünde olacak şekilde tasarlanmıştır. Tüm yemek hazırlığını herkes görebilir. Tüm çalışanlarımız kusursuz bir şekilde hijyen kurallarına uymak için eğitim alırlar ve uygularlar.

Tüm bu çabanın sonucunda siz de ferah, nezih ve seçkin bir mekan da gönül rahatlığı ile mükemmel yemeğin tadını çıkarırsınız.
Son olarak fiyatları merak ediyorsanız hemen belirtelim.

Asla başka yerde bulamayacağınız bu lezzetli, sağlıklı yemekler ve harika ortam için diğer restoranlarda yiyeceğiniz sıradan ortalama bir yemek için ne ödüyorsanız o miktarı ödersiniz.
İddialı bir vurgu değil. Mutfak 93, Bortar Group tarafından açık ara “İzmir'in En iyi Restoranı” olması için hazırlandı ve hizmete alındı. Bu yüzden geldiğinize değecek yemekler, çalışanlar, güzel bir ortam ve uygun fiyatlar bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Yine de ne kadar ikna edici yazarsak yazalım, söyleyelim, Mutfak 93 restoranı gelip te görmeden, tatmadan tarif edemeyeceğimiz, bilemeyeceğiniz bir deneyimdir.