MUTFAK 93
Türk Mutfağı ve Et Restoranı
Tel: 0850 393 25 25
Adres:
Egemenlik Mahallesi, 6089 Sokak No:2
P.K.35070 Işıkkent
Bornova / İzmir
Dünyanın sayılı restoranlarında, biftek ve barbekü etleri, mükemmel lezzete ulaşması için, saklanmasından, pişirilmesine kadar bir çok özel işlemden geçirilir. Lezzet arttıran en iyi yöntemlerden biri de "Dry Aged, Kuru Dinlendirme" yöntemidir. Mutfak93, İzmir'de misafirlerine, dünyanın önde gelen restoranlarındaki "Dry Aged, Kuru Dinlendirilmiş Et" lezzetini sunmaktadır.

En iyi bifteklerin sırrı sadece en iyi cins ve besideki sığırlardan elde edilmesi değildir. Etin bekleme süresi, ve bekletilme koşulları da lezzet açısından çok önemlidir.

Yeni kesilen veya 2-3 gün bekletilen etten yapılan et yemeklerini çiğnemek zordur. Bunun nedeni aslında hala etiniz yaşıyordur. İçindeki laktik asitler eti hala diri tutmaya çalışmaktadır. Bu da yeni kesilmiş eti diri ve sert yapar. Bu sertlik kesimden yaklaşık 1 gün kadar yoğun olarak sürer. "Yeni kesilen et mutlaka bekletilmelidir" sözünün geldiği yer burasıdır. "Rigor mortis" adı verilen bu dönemden sonra laktik asitlerin etkinliğinin tam olarak bitmesi yaklaşık 21 gün sürmektedir. 21 gün sonunda etiniz harika bir yumuşaklığa kavuşacaktır.

Dry Aged uygulaması %80-86 nemli bir ortamda ve +2C derece sıcaklıkta özel soğutuculu dolaplarda etin içindeki laktik asidi elimine etmeye yarayan işlemin adıdır. Et, bu nem ve sıcaklık değerlerini sağlayan özel dolaplarda en az 21 gün süre ile bekletilir. Böylece etin tamamen yumuşaması sağlanır. Ayrıca bu soğuk kurutma işleminde etin içindeki suda bir parça alınmaktadır. %15 kadar su kaybeden ve laktik asitten arındırılan et, muhteşem bir et-yağ yoğun tada kavuşur.

Bekletilme süresi zarfında etin üzerinde hafif bir küf katmanı birikir. Biriken küf itina ile temizlendikten sonra etiniz artık pişirmeye hazırdır. Ustalarımızın maharetli ellerinde pişirme yöntemi ve isteklerine göre etiniz pişirilir.

Masanıza gelen et lezzetinin tadı sıradan kesim ve pişirme yöntemlerine göre bir başka hiçbir yerde bulamayacağınız kadar yumuşak ve çok yoğun bir et-yağ lezzet konsantresidir.

Dry Aged uygulamasını özel kılan bir başka nokta ise her sığır cinsinin etinden uygulama yapılamamasıdır. Sadece belli cins sığırların etinde “Dry Aged” uygulamasında istenen sonuç alınır. Uygulamanın yapılabilmesi için Angus, Holştayn, Simental, Montafon, Limuzin gibi sığır-hayvan ırkları ve cinsiyetinin de tercihen dişi olması gerekir.

Elbette ki Mutfak 93’ün kurucusu Bortar Group​’ın kendi yetiştirdiği sadece bu uygulamaya ayırdığı sığırları olduğu bir besi çiftliği olduğu için Mutfak 93 için bu şart kolay bir zorunluluktur.

Dry Aged Beef yönteminde önemli bir diğer nokta da bifteklik etin yani “steak” etin hayvanın sırt kısmından elde edilmesidir. Hayvanın bu bölümünden de ancak %30 kadar et çıkmaktadır.

2-3 gün bekletilerek pişirilen “steak-barbekü” etlere göre göre Dry Aged uygulaması gören bir et, bekletilme sonucunda su kaybı ve pişirilme öncesindeki küfün temizlenmesi ile beraber yaklaşık %35’te fire vermektedir.

Özetle Dry Aged uygulaması ve zaten pahallı olan biftek etinin maliyetini daha da arttırmaktadır.

Fakat fiyatlarımızdan göreceğiniz gibi bu uygulamaya göre kendi besi çiftliğimizin olması ve Bortar Group gibi bir devin Mutfak 93’ün arkasında olmasından dolayı Türkiye’de en uygun fiyatlar ile bu özel lezzeti tatmanızı sağlayabilmekteyiz.

Mutfak 93’ün birbirinden değişik özel lezzetleri arasında “Dry Aged Beef”, hani derler ya “bu hayattan tatmadan gitmeyin” denilecek kadar muhteşem özel bir lezzetidir.
İzmir’de çok çok az mekanda bulacağınız bulsanız içinize sinerek güvenle ve bu derece uygun fiyata tadamayacağınız Dry Aged et lezzetini tatmak için sizi Mutfak 93’e davet ediyoruz.