MUTFAK 93
Türk Mutfağı ve Et Restoranı
Tel: 0850 393 25 25
Adres:
Egemenlik Mahallesi, 6089 Sokak No:2
P.K.35070 Işıkkent
Bornova / İzmir
Pazar, 09 Haziran 2019 14:21

Et Yemeklerinde Kıyma Kullanımı

Yemek yaparken birçok tarif reçeteleri uygulanır. Yemek pişirmekte kullanılan tarif listelerinde detaylı olarak ihtiyaç duyulan malzemeler ile başlayan yöntem ve pişirme esasları bu reçetelerde yazılı olur. Her yemeğin kendi içeriğine göre ürünler kullanılır. Yapılacak yemek bir et ürünüyse, etin hangi cinsini ve kesim yerini de yapılacak yemeğin uygunluğuna göre tercih edilmelidir.
Et ürünleriyle birden çok yemek yapabilmek mümkündür. Yazılı tarif doğrultusunda eksiksiz malzeme kullanarak harika tatlar çıkarabilmenin sırları, el becerilerinizle birleşirse eşsiz lezzetler ortaya çıkacaktır.
Et yemek tariflerinde tek bir malzeme ismi olarak geçse de kesimi yapılan hayvanın cinsi, kesim bölgesi, taze olması veya bekletilmiş olması, kıyma veya sote olarak farklı kullanım şekilleri gibi onlarca farklı unsur ile birleşince yemekler içinde binlerce varyasyona dönüşebilen bir malzemedir.

Yemeklerde etin kullanım şekillerinin başında gelen kıyma ise sulu yemeklerde, börek harçlarında, yemek soslarında ve birçok yöresel lezzetler başta olmak üzere tarif reçetelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Etin Lezzetinin  Sebze İle Özdeşleşmesi

Et ürünlerinin yemek yaparken kullanılması neredeyse tüm yemeklere lezzet vermesi açısından küçük bir gramaj dahi olsa tercih edilir. Bazı yemeklerde özellikle sebzeler ile beraber kullanıldığında eti, kıyma hali ile kullandığınızda alınan tat, sote et ile yapılan yemeğin bir adım önüne geçer. Bunun sebei kıyma ile yapılan yemeklerde kıyma etinin içindeki iç yağlarının kullanılmasıdır. İç yağları ısı ile pişerek yemeğe ayrı bir lezzet verir.
Bu sebeple yağlı bir kıyma kullanıyorsanız yemek yaparken yemeğe ilave edeceğiniz yağ oranına da dikkat etmeli ve aşırı yağ kullanılmamalısınız. Yemek yapma aşamasında tarif reçetesine uygun yağlı kıyma kullanırken ilave fazla yağ kullanmak yemeğin lezzetini bozar. Üstelik çok yağlı bir görünüm ile sunumu daha ilk andan itibaren kötü bir hale getirirsiniz.
Kıyma ile yapılan yemeklerde sebze ile özleşmesi sonucunda harika lezzetler ortaya çıkar. Bunun bir diğer nedeni ise kıymaya katılabilen ekstra malzemeler ile beraber yoğurulmasıdır. Elbette baharatlar bu malzemelerin başında gelir. Kıyma yoğurulma esnasında lezzeti içinde hapsedecek ve lezzeti hep saklı tutacaktır.

Kıyma Zaman Tasarrufu Yapmaya Yardımcı Olur

Yemeklerde kıyma tercih edilmesinin diğer önemli bir nedeni de yemek süresinden kazanmaktır. Et ürünlerinin pişme süreleri oldukça uzundur. Dana eti, kuzu eti, koyun eti ve diğer etlerin farklı dakikalarda pişme süreleri vardır. Yemek yaparken tarif reçetelerinde kullanılan et grubunun hangi eti olduğuna hangi besin gruplarıyla kullanılacaksa uygunluğuna göre tercih edilmelidir. Kıyma ise et ürünlerinden farklı olarak daha kolay ve daha hızlı pişme süresine sahiptir.
Pişme süresinin hızlı olması yemek yaparken oldukça zaman kazandıracağından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Kıyma aynı zamanda yemeklerin üzerine de sos olarak kullanılmaktadır. Sos tarif reçetelerinde yemeklere uygun olarak kıymalı sos tarifleri mevcuttur. Bir makarnada dahi kıyma sos ilave ederek harika bir menü oluşturabilirsiniz.

Kıyma Eti Satın Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Kıyma eti ile farklı hayvanların etlerini birbirine karıştırabilirsiniz. Bu yemeklerinize bir çok et lezzetin katılması anlamına da gelir. Kuzu eti ile dana etinin karışımından farklı tatlarda köfte yemekleri ve sebze yemekleri yapmanız mümkündür.  
Farklı etlerin karışmasından iyi sonuçlar elde etmek mümkün dedik. Ama bu karıştırma işleminin sizin gözetiminde olması gerekir.

Kıyma eti riskli bir et kullanım şeklidir. Bir eti kıyma olarak gördüğünüzde içinde olan etin hangi hayvandan geldiğini anlamak ve bulmak laboratuvarda analiz etmeden mümkün değildir. Bu sebeple kıyma eti alırken öncelikle güvenilir bir yerden et satın almanızı öneriyoruz.

Rengi mora çalan etleri satın almayın. Genellikle eti satan kişilerin burada size söyleyeceği, soğuktan dolayı renginin mora çaldığı olur. Ancak soğuktan da beklemekten de  etin rengi mora çalabilir. Emin olamazsınız. O yüzden rengi kırmızı eti almaya özen gösterin.

Çekilmiş ve paketlenmiş kıyma etini satın almaktan ziyade eti kendinizin çektirmesi daha doğru olur. Öncelikle kuşbaşı olarak seçeceğiniz eti kıyma makinesinde çektirmek içinizi rahatlatacaktır. İçindeki yağ oranını da kendiniz bu şekilde belirleyebilirsiniz. Kıymayı çektirmeden önce de makinenin önceki çekimden kalan et ile dolu olmadığını kontrol ettirmeniz doğru kıyma etini almanız açısından önemlidir.

Kıyma çekimi yapmadan önce etin içindeki sinirleri mümkün olduğunca ayıklatmak o eti yerken ağızda tel tel dağılmasını sağlamaya ve harika bir tat almanıza yardımcı olur